Employees

Employees

 

Administration

  • Randy Hauck
    General Manager
     
  • Val Heisler
    Administrative Assistant
     

Business

  • Christel Laskowski, CPA
    Business Manager
     
  • Sarah Kittleson, CPA
    Accountant
     
  • Jessica Olson
    Payroll & Benefits Accountant/Compliance
     
  • Jackie Schmaltz
    Billing Manager
     
  • Cindy Shattuck
    Credit Manager
     
  • Jill Hystad
    Velva Receptionist
     
  • Alesha Keller
    Customer Service Representative
     
  • Jen Aaseth
    Customer Service Representative
     
  • Becky Svangstu
    Minot Receptionist/Customer Service Representative
     
  • Brady Sorensen
    Business Assistant/Customer Service Representative
     
  • Krystal Stober
    Customer Service Representative
     
  • Alonna Krueger
    Work Order/Accounting Clerk
     

Member Services

  • Tom Rafferty
    Member Services & Communication Manager
     
  • Tom Jespersen
    Energy Services and Rural Development Manager
     
  • Kristie Hoff
    Communications & Member Services Assistant
     
  • Robert Orts
    Minot Member Services Assistant
     
  • Allen Kersten
    Member Service Technician
     

Engineering

  • John Westby, PE
    Engineering & Operations Manager
     
  • Lloyd Freeman
    Engineering Assistant
     
  • Brian Johnson
    Engineering Assistant
     
  • D.J. Randolph
    Computer Engineer
     
  • Bradley Doll, PE
    Computer/SCADA Engineer
     
  • Nick Fredrich
    Computer Engineer
     
  • Patrick Nett
    Engineering & Operations Technician
     
  • Travis Leier
    Engineering Technician
     
  • Wesley Mason
    Electric Power Systems Engineer
     
  • Byron Schiele
    Engineering & Operations Technician
     
  • Cody Hartung
    Purchasing & Warehouse Supervisor
     
  • Mike Johansen
    Warehouseman
     
  • Aaron Roberts
    Warehouseman
     
  • Kade Bright
    Part-time Operations

 

  • Tim Miller
    Fleet Supervisor
     
  • Jon Hauf
    Mechanic
     

Operations

  • Dan Kudrna
    Operations Supervisor
     
  • Tim Krumwiede
    System Supervisor
     
  • Pat Gingles
    Asst. Dispatcher
     
  • Lance Werchau
    Berthold Area Foreman
  • Damon Finley
    Harvey Area Foreman
  • Tom Morevec
    Harvey Apprentice Lineworker
  • Bruce Jungling
    Minot Area Foreman
  • Loren Desjardins
    Minot Lineworker
  • Nathan Burke
    Minot Lineworker
  • Spencer Danielson
    Minot Lineworker
  • Jason Goetz
    Minot Apprentice Lineworker
  • Ron Holte
    Minot Air Force Base Lineworker
  • Derek Oase
    Minot Air For Base Lineworker
  • Joey Holzer
    Minot Lineworker
  • Justin Nowak
    Minot Lineworker
  • Trent Schatz
    Harvey Lineworker
  • Kevin Voeller
    Minot Lineworker
  • Casey Christianson
    Minot Lineworker
  • Rick Erickson
    Velva Area Foreman
  • Burton Atkinson
    Minot Air Force Base Working Forman
  • Shawn Buchmeier
    Velva Lineworker
  • Justin Bullinger
    Velva Lineworker
  • Ethan Forbes
    Velva Lineworker
  • James Handeland
    Velva Lineworker
  • Jim Hagen
    Velva Lineworker
  • Blane Keller
    Velva Lineworker
  • Curtis Peterson
    Velva Lineworker
  • Bryan Schwan
    Velva Lineworker
  • Jesse Suckut
    Velva Lineworker
  • Evan Swenson
    Velva Lineworker
  • Dean Torfin
    Velva Lineworker
  • Brock Sebelius
    Velva Apprentice Lineworker